Pri izračunih transmisijskih izgub so upoštevani temeraturni primanjkljaji regij, iz katerih prihajajo projektni partnerji.
Aplikacija je narejena uporabniku prijazno. Za izračun prihrankov ni potrebnega nobenega tehničnega predznanja računalništva, energetike, ali gradbene fizike. Edino kar potrebujete so mere vašega objekta.
Do končnega izračuna vas vodijo trije koraki.
Dobljene rezultate si lahko natisnete v PDF formatu.
Izhodišča za izračun
Podatki o izhodiščnem stanju, prihrankih in emisijah CO2 izhajajo iz Pravilnika o metodah prihrankov energije pri končnih odjemalcih (v nadaljevanju Pravilnik), izdanem s strani Ministrstva za gospodarstvo objavljeno v UL 4/2010.
Iz tega izhaja, da znašajo toplotne prehodnosti U, starih, neizoliranih hiš:
- 1,2 W/m2K za zunanji zid proti okolici (fasada)
- 1,5 W/m2K za tla proti neogrevani kleti
- 1,0 W/m2K za strop proti neogrevanemu podstrešju
- 3,0 W/m2K za vrata in okna
- 1,5 W/m2K za tla na terenu
- 1,8 W/m2K za streho proti okolici (v primeru mansarde)
Za izračun emisij in njihvovo znižanje se po navodilih iz Pravilnika upošteva:
- 0,15 kg CO2/kWh povprečen emisijski faktor za goriva v gospodinjstvih
V primeru uporabe solarnih sprejemnikov toplote za pripravo tople sanitarne vode in podporo ogrevanju, se je, po Pravilniku, upoštevalo naslednje:
- Uporabljajo se vakumski sprejemniki toplote
- Letni donos energije znaša 600 kWh/m2 letno
- 40 % energije se porabi za podporo ogrevanju
Ob uporabi toplotne črpalke za ogrevanje stavbe se smatra, da le ta pokrije vse preostale potrebe po toplotni energiji. Letno grelno število toplotne črpalke je 3,5. Višina lege pri mansardniih tipih hiš je 80 cm. Streha je dvokapnica z naklonom 35°.
Pri izračunih površin fasade se je upoštevala višina etaže 2,5 m. Izračunana površina fasade je površina fasade, ki je meja ogrevanih prostorov, zmanjšana za površino oken. Pri izračunih površin strehe se upošteva le površina strehe, ki meji na ogrevane prostore.
Razmerje med površino fasade in površino oken je določeno na osnovi zahtev, ki so podane v razpisih EKO sklada za sofinanciranje ukrepov URE. V izračunih upoštevana toplotna prevodnost izolacijskega materiala znaša 0,045 W/mK in je povzeta po razpisni dokumentaciji EKO sklada za sofinanciranje ukrepov URE.
Upoštevani so pribitki zaradi sončnega sevanja in notranjih virov ter odbitki zaradi prezračevanja (izmenjava zraka 0,5 h-1). Izkoristek pribitkov je 0,76.
Pri izračunih je upoštevan temperaturni primanjkljaj 3053 Kdan za Slovenijo. Za ostale regije so podatki pridobljeni iz naslednjih virov:
- https://datamarket.com/data/set/2058/heizgradtage-nach-nuts-2-regionen-jahrliche-daten#!ds=2058!2819=1:281a=9x.a&display=line
- http://ogrzewnictwo.pl/artykuly/liczba-stopniodni-grzania-dla-dwudziestu-szesciu-miast-polski-w-2010-r
Uporabnik ima pri uporabi aplikacije možnost, da sam vnaša površine za stavbo in spreminja vrednost toplotne prevodnosti izolacijskega materiala.
Zaprite prikaz